دستهای شفابخش یا انرژی درمانیدستهای شفابخش یا انرژی درمانی


روشهای سنتی مانند شیاتسو ( Shiatsu ) و جا انداختن ستون مهره ها و استخوانهای در رفته با دست، اثرات درمانی دارد.در این روشها نوعی از انرژی آزاد می شود که حتی می تواند دردهای مزمن را از بین ببرد و درمان کند.
درمان توسط دست به منظور کاهش درد، ریشه ديرينه اي دارد و از زمانهای بسيار قديم انجام می شده است. بر این اساس روش شیاتسو
( یا فشار انگشت ) به تکنیک های ماساژ چینی ها و ژاپنی ها در قرنهای خیلی دور بر می گردد. در روش شیاتسو، شخص درمانگر با فشار نرم ولی آشکار شست یا برآمدگی کف دست خود بر روی خطوط انرژی فرد بيمار، به درمان مي پردازد. این خطوط انرژی طبق آموزشهای روش شیاتسو و نیز طب سوزنی،از تمام بدن عبور می کنند. این نیروی حیاتی که در زبان ژاپنی " کی " (ki) نامیده می شود، در امتداد این خطوط انرژی یا نصف النهار وجود دارد.روش شياتسو برای به دست آوردن سلامتی و تمدد اعصاب و همچنین برای تحریک نیروهای خود درمانی، تقریبا برای همه مناسب است. علاوه بر این، شیاتسو براي دردهایی مثل کشیدگی عضلات، درد مفاصل، مشکلات گوارشی و میگرن اثرات درمانی دارد.
روشهای سنتی دیگر مانند جا انداختن ستون مهره ها و استخوانهای در رفته با دست، در کشورهای مغرب زمین امروزی توسط کلیساهای کاتولیک ایجاد شده است. در همین رابطه یک تاجر مواد خوراکی آمریکایی به نام دیوید پالمر در سال 1895، همکاران خود را با تماسهای مخصوص دست در ناحیه ستون فقرات، درمان کرد. همین تجربه، باعث تاسيس مدرسه ای به همین منظور شد. تقریبا 20 سال قبل از آن دکتری به نام آندره تیلور، مدرسه استخوان درمانی را تاسیس کرد. او بتدریج متوجه این موضوع در بیمارانش شد که تغییرات جزئی در استخوانها، مفاصل یا عضلات، کل اندامها را می توانند تحت تاثیر قرار دهند. او متقاعد شده بود که نیروهای خود درمانی متناسبی در بدن وجود دارد که چنین اختلالاتی را تنظیم می کند. اگر این نیروهای خود درمانی در بدن دیگر به وظیفه خود عمل نکنند، کافی است که تحریک کوچکی از بیرون به بدن داده شود. بنابراین، استخوان درمانی، اختلالات اندامهای حرکتی را با اثر نرم فشار دست بر طرف می کند.
امروزه، پزشکی سنتی، هم درمان جا انداختن استخوان را در بر
مي گيرد که شکلی خاص از فیزیوتراپی است و هم شامل تکنیک های آزمایشی مخصوص پزشکی و آنالیز دقیق درد مي شود.
به كمك پزشکی سنتی می توان علائم مختلف بیماری را مانند سردرد، درد مفاصل و حتی اختلالات بینایی، شنوایی و تمرکزی را مورد درمان و معالجه قرار داد.
فردي به نام ولفرام زایدل، رئیس بخش پزشکی سنتی در یکی از بیمارستانهای آلمان می گوید: « بسیاری از بیمارانی که دردهای مزمن دارند، با دردهایی رجوع می کنند که علت این دردها کلاً در جای دیگری نهفته است، مثلا اختلالات عملکردی در عضلات یا ستون مهره ها. » اغلب اوقات، عملکرد درد مستقل است و در جاهای دیگری غیر از جای اولیه خود بروز می کند.
سیستم عضلانی نسبت به تحریک درد واکنش نشان می دهد. بر همین اساس، نوعي انرژی حاصل می شود که حس کننده های دیگر درد به آن عکس العمل نشان می دهند. این حس کننده ها علائم درد را به مغز ارسال می کنند. سپس درد بیشتر شده یا در نقاط دیگری پدیدار می شود. طبق گفته زایدل، مهمتر از همه این است که قبل از درمان، آنالیز درد انجام شود. در یک نشست تخصصی نیز، درباره نقش سلسله اعصاب که بین ستون فقرات و مغز و همچنین مو، عضلات و مفاصل قرار دارند، به طور مختصری صحبت و بحث شد. در این نواحی، سلول های عصبی وجود دارند که دریافت و درک درد را تشدید می کنند، مانند دریافتهایی که اثر کاهنده بر روی درد دارند.
قسمت عمده ای از حفاظت در برابر بیماری در خود بدن وجود دارد؛ فقط باید شخص آنها را در خود بیدار کند. پزشکی سنتی بر روی اعصاب داخلی تغییر درد اثر می گذارند. در غیر این صورت، از بین رفتن ناگهانی احساس کَری، غلغلک و درد پس از یک دوره درمانی قابل توصیف نیست.
به كمك پزشکی سنتی درد شناخته می شود و سپس به بدن کمک می شود که درد را شناسایی و سیستم کاهش درد را فعال کند.
با وارد آوردن يك فشار نرم که می تواند شدت و ضعف داشته باشد، تحریک حرکتی کوتاهی انجام می پذیرد، به مفاصل و بافتهای پیوندی تحرک داده می شود و از طریق فعال کردن عضلات، انرژی آزاد می شود.
این تحریک آشکار، 3 سیستم را فعال می كند که بدن را قادر می سازد مواد کاهنده درد را خارج کند. بنابراین، بافتهای عصبی، پس از ماساژ، حرکت درمانی و تکنیک های استخوان درمانی به صورت ضد درد فعال می شوند.
طب سوزنی، تحریک با سرما و تمرینات دراز مدت، باعث دفع و بیرون ريختن مواد شبه مخدر از بدن مي شوند. نوع ديگري از سلسله اعصاب میانی که ماده کاهنده دارد، سروتونین، آزاد می کند و با تماس ساده و معمولی فعال می شود.
تاثیر بر روی گروه سوم سلسله اعصاب کاهنده درد را نمی توان دست کم گرفت. رنج بردن از استرس های روانی، تاثیر فاجعه آمیزی بر روی قسمتهای کاهنده درد در بدن می گذارد. از این رو، درمان جامع و کامل باید شغل و خانواده فرد را نیز در برگیرد. به همين دليل است که ارتوپدها با روان شناسان در این رابطه مشترکاً فعالیت می کنند.

25/8/1381

  

نویسنده : m f ; ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ اسفند ،۱۳۸۱