برق در انسان

باورنمی کنيد

تولید برق توسط گرمای بدن!


ّبااستفاده از حرارت بدن مي توان برق توليد كرد

.


از این پس با مولدهای تولید انرژی که با حرارت بدن کار می کنند، می توان برق مورد نياز گوشی موبایل، ساعت مچی یا باتری قلب را تأمین کرد. در حال حاضر، دانشمندان آلمانی امکانی برای باتریهای قابل شارژ به وجود آورده اند .این مولد حرارتی برای تولید برق از اختلاف درجه حرارت بین سطح پوست و لباس استفاده می کند. اولين نمونه ساخته شده اين مولد، در هر سانتيمتر مربع سطح تماس، حدود يك ميكرو وات برق توليد مي كند. این نمونه اولیه با اختلاف حرارتی معادل 5 درجه، انرژی کافی برای یک ساعت مچی را تأمین می کند. این ژنراتور کوچک از یک Chip مخصوص از جنس سیلیسیم تشکیل یافته است.
اگر سطح رویی این Chip درجه حرارت بالايی را نسبت به سطح زیرین آن حس کند، آن وقت الکترونها در ماده ای نیمه هادی به حرکت در مي آیند که در نتیجه، برق ناچیز اما قابل استفاده ای تولید می شود.
محققان، یکی از بزرگترین محاسن این روش را در مقابل دیگر انتقال دهنده های برق توسط حرارت، مواد به کار رفته در آن می دانند. سیلیسیوم نسبت به فلزهاي سمي به كار رفته امروزي مناسبتر و ارزان تر است و خطر کمتري دارد. با این حال، مقدار انرژی که در هر سانتیمتر مربع، یعنی یک میکرو وات و 5 ولت، تولید می شود، برای کاربردهای چند منظوره مانند گوشی موبایل یا کامپیوترهای جیبی کفایت نمی کند. اما در کنار ساعت مچی، سنسور های طبی و پزشکی نیز، مانند باتری های قلب، بدون تعویض باتری کار خواهند کرد.
بنا به عقیده متخصصان، محصولات پوشیدنی، بازار بزرگی برای چنین منابع برق هستند. امروزه گوشی های موبایل و کامپیوترها در درون لباس جاسازی می شوند، با این حال به نظر می رسد که تأمین برق برای مدت طولانی، مخترعان و سازندگان این تکنیک را به مبارزه طبی دعوت می کند. دانشمندان دانشگاه اشتوتگارت آلمان در کنار این مولدهای حرارتی، بر روی الیاف انتقال دهنده برق که با ظرافت تمام در یک تی شرت نصب می شوند، کار می کنند.

6/11/1381

  

نویسنده : m f ; ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ اسفند ،۱۳۸۱